Aktualności
Zmiany w prawie przedsiębiorców
Prawo przedsiębiorców to najważniejsza ustawa regulująca działalność przedsiębiorców w naszym kraju. W tzw. Konstytucji Biznesu 2018 określone zostały między innymi kwestie związane z zasadami postępowania instytucji państwowych wobec przedsiębiorców. Określono także prawa i obowiązki przedsiębiorców.
Pół roku bez składek ZUS
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z „ulgi na start”. Oznacza to dla nich, że przez pierwsze pół roku swojej działalności opłacać będą jedynie składkę zdrowotną. Okres 6 miesięcy według ustawy powinien być liczony od faktycznego momentu rozpoczęcia działalności, czyli od momentu, w którym przedsiębiorca dokona pierwszej czynności, która będzie miała charakter związany z zadeklarowaną działalnością, w obrocie gospodarczym. Dla przedsiębiorcy skorzystanie z „ulgi na start” może oznaczać oszczędności nawet do 4,5 tysiąca złotych. Uprawnienie to dotyczy przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność lub ją wznawiają (w tym przypadku jednak musi nastąpić to co najmniej po 60 miesiącach od dnia zawieszenia lub zakończenia poprzedniej działalności). Po upływie półrocznej „ulgi na start” przedsiębiorca będzie mógł skorzystać także z kolejnej ulgi – „małego ZUS-u” przez następne 24 miesiące działalności. Skorzystanie z „ulgi na start” nie jest obowiązkowe.
Działalność bez rejestracji
Będzie to działalność nierejestrowana, czyli pozbawiona obowiązku rejestracji. Nie będzie klasyfikowana jako działalność gospodarcza, a co za tym idzie nie będzie niosła za sobą również uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne. Tak zwana „firma na próbę” skierowana jest do przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą, a ich przychody z działalności nie przekroczą połowy minimalnego wynagrodzenia (czyli obecnie kwota ta wynosi 1050 złotych) oraz w czasie ostatnich 60 miesięcy nie prowadzili działalności gospodarczej. Osoba, która spełnia powyższe kryteria może jednak wystąpić z wnioskiem o wpisanie do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Wtedy działalność przyjmuje charakter działalności gospodarczej z dniem określonym we wniosku. W sytuacji, gdy przychód (czyli 1050 złotych brutto) zostanie przekroczony, wówczas również należy wystąpić z wnioskiem o wpis do CEIDG. Należy zrobić to w ciągu 7 dni od momentu, w którym doszło do przekroczenia.
Najważniejszy NIP
Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy nie będą musieli posługiwać się już numerem REGON. Przedsiębiorca identyfikowany będzie we wszystkich urzędowych rejestrach za pomocą numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Trzeba jednak pamiętać, że zmiana ta będzie następować stopniowo, dlatego też numer REGON nie zniknie z urzędowych formularzy z dnia na dzień.
Zmiany w zawieszeniu działalności gospodarczej
Nowe prawo przedsiębiorców uelastycznia możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy będą mogli dokonać zawieszenia działalności gospodarczej na czas nieokreślony i określony (w przypadku zawieszenia na czas określony musi być to okres nie krótszy niż 30 dni). Te nowe przepisy dotyczą jednak jedynie osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą. Podmioty wpisane do KRS działalność zawieszać mogą nadal na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Ustawa wprowadza także automatyczne wznowienie działalności po upływie czasu, jaki przedsiębiorca sam wskazał jako okres zawieszenia. Ponadto do tej pory nie było możliwe zawieszenie działalności w sytuacji, w której zatrudnione są osoby przebywające na urlopach macierzyńskich, czy wychowawczych. W tej chwili nie będzie to przeszkoda, by działalność zawiesić.