Aktualności
Tajemnica handlowa ściśle chroniona
Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększa ochronę przedsiębiorców i chroni ich przed nieuczciwą konkurencją. Nowe przepisy mają zapewniać szczególne bezpieczeństwo tajemnic handlowych, technologicznych, czy organizacyjnych.
Nowe przepisy za naruszenie prawa traktują już samo pozyskanie tajemnicy przedsiębiorstwa, np. kopiowanie dokumentów, bez zgody uprawnionego przedsiębiorcy. Takie zachowanie traktowane będzie jako czyn nieuczciwej konkurencji i podlegać będzie sankcjom nawet wtedy, kiedy nie doszło do ujawnienia treści pozyskanych danych.
Dwa lata więzienia grozić będą także osobom, które ujawnią tajemnice przedsiębiorstwa w trakcie postępowania sądowego lub aktach sprawy (jeżeli w postępowaniu została wyłączona jawność rozprawy). Tyczy się to biegłych, tłumaczy, protokolantów, ale też sędziów. Przedsiębiorcy, którzy padli ofiarą nieuczciwej konkurencji otrzymają także dodatkowe możliwości dochodzenia swych roszczeń i będą mogli liczyć na stosowne zadośćuczynienie.
Nowe przepisy określają także wysokość odszkodowania za czyny nieuczciwej konkurencji. Ma ono był równowartością opłaty licencyjnej, którą należałoby zapłacić w przypadku korzystania z tajemnicy handlowej przedsiębiorstwa. Sąd będzie mógł też określić, jakie sankcje będzie trzeba zapłacić w związku z naruszeniem licencji w przyszłości.
Dodatkową karą za czyny nieuczciwej konkurencji będzie również obowiązek ogłoszenia w mediach informacji o wyrokach skazujących firm, które dopuściły się takich czynów.
Zmiany, które przewiduje nowelizacja ustawy, dostosowane są do standardów Unii Europejskiej.