Aktualności
Odsetki ustawowe w 2018 roku
Od 2016 roku wysokość odsetek ustawowych zależy od tego, z jakiego tytułu są one naliczane. Jaka wysokość odsetek obowiązuje w 2018 roku?
Odsetki ustawowe
To odsetki, które mogą wynikać z:
- wynagrodzenia za korzystanie z cudzego kapitału, albo
- odszkodowania za zwłokę w spełnieniu świadczeń pieniężnych.
W 2015 roku stawka wynosiła 8% w stosunku rocznym:
- za opóźnienia w spełnianiu świadczenia pieniężnego
- za opóźnienia w transakcjach handlowych
W 2016 roku wprowadzono nowe zasady ustalania odsetek. Wprowadzono też zmiany w nazewnictwie. Obecnie obowiązują:
- odsetki ustawowe należne od sumy pieniężnej,
- odsetki ustawowe za opóźnienie,
- odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych.
Dwa pierwsze rodzaje odsetek regulują przepisy Kodeksu Cywilnego, natomiast odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych regulują przepisy ustawy o terminach zapłaty.
Odsetki ustawowe należne od sumy pieniężnej
Przepisy stanowią, że jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona (np. nie jest zapisana w umowie), należą się odsetki ustawowe w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych. Oznacza to, że jeśli w 2015 stopa ta wynosiła 1,5%, a do tej wartości doliczymy 3,5 punkty procentowe to wysokość odsetek ustawowych od sumy pieniężnej wynosić będzie 5%.
Odsetki ustawowe za opóźnienie
W tym przypadku także, jeśli stopa odsetek za opóźnienie nie była oznaczona, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, jednak doliczamy sumę 5,5 punktów procentowych. Oznacza to, że odsetki ustawowe wynoszą 7%.
Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych
Ten rodzaj odsetek naliczany jest w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 8 punktów procentowych. Oznacza to, że odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych wynoszą 9,5%.
Źródło: www.podatki.biz